O dziedziczeniu traumy na podstawie wykładu prof. Jadwigi Jośko-Ochojskiej



Tajemniczy ogród. O dziedziczeniu traumy.  prof. Jadwiga Jośko-Ochojska 


Tytuł wykładu zinspirował mnie do nadania nazwy kolejne edycji trzymiesiecznego kursu dla kobiet: W tajemniczym ogrodzie ciała - proces ponownych narodzin. Podczas prcy w polu narodzin wsponienia przodków często sie odzywają w naszych ciałach i życiu, po to, aby je uznać i puścić.
Jakby to było gdysmy funkcjonowali bez ich dekstrukcyjnej siły? w lekości, zaufaniu, mocy?

Zapraszam na sesje odkodowania wzorców emocjonalnych, zapisów w ciele w okresu prenatlaneo, kiedy nie mogliśmy funkcjonowac racjonalnie.

link do wykładu: https://www.youtube.com/watch?v=ebRlI6zx79k

#Dziedziczenielęku


Profesor Jadwiga Jośko-Ochojska mówi:, że ból, cierpienia, emocje, traumy dziedziczymy po naszych przodkach.
Podczas wykładu dowiadujemy się, że obecnie przeprowadzono na ten temat setki badań.
Przykładem tych badań jest eksperymenty na zwierzętach ( warunkowanie Pawłowa).



,,Tajemniczy ogród jest piękny, ale trudno się przez niego przedrzeć, bo jest splątany, nieuporządkowany. Tak wyobrażamy sobie własne życie. Kiedy przeżywamy traumatyczne wydarzenia, nasze życie upodabnia się do ogrodu zdewastowanego, zniszczonego, zaniedbanego, opuszczonego, do którego próbujemy wejść, ale on jest zamknięty i nie potrafimy znaleźć klucza do zamka. Czujemy lęk, przerażenie, smutek, rozpacz, cierpienie, osamotnienie, gniew, złość, poczucie winy, żal, bezradność, uczucie niesprawiedliwości i … wiele jeszcze innych negatywnych emocji. Najnowsze badania dowodzą, że na nasze życie wpływają nie tylko traumy przeżywane przez nas samych. Zmiany biologiczne wynikające z narażenia na stres rodziców, dziadków i pradziadków mają wpływ na potomstwo, poprzez zmiany w gametach, łożysku i środowisku w macicy ciężarnej. Zmiany te nazywamy transmisją międzypokoleniową. Dziedziczenie traumy dowiedziono w eksperymentach na zwierzętach i u ludzi w licznych badaniach osób, które przeżyły obozy koncentracyjne i traumy wojenne, choć rodzaj traumy nie decyduje o jej dziedziczeniu. Okazuje się, że zmiany patologiczne pojawiają się także u osób, które przeżyły różne inne traumatyczne wydarzenia i u ich potomków. Szkodliwe czynniki środowiskowe, stres, agresja, lęk, traumatyczne przeżycia, toksyny, leki, dieta, itp. działające zarówno na matkę jak i na ojca, odciskają się piętnem w następnych pokoleniach. Całe życie szukamy klucza do furtki tajemniczego ogrodu, chcemy go uporządkować, aby był zachwycający. Tym kluczem może być epigenetyka – wiedza o dziedziczeniu pozagenowym. Epigenetyczne zmiany zachodzą w DNA (np. poprzez przyłączanie grup metylowych do cytozyny), w histonach i mikroRNA. Metylacja cytozyny w konkretnych genach zmienia ich ekspresję i może spowodować różne zaburzenia, od chorób metabolicznych, poprzez nowotworowe, psychiczne, itd. Pamięć komórkowa, (epigenetyczna) decyduje więc między innymi o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Na szczęcie zmiany epigenetyczne to zmiany chemiczne i mogą być odwracalne. Możemy pozbyć się skutków traumatycznych przeżyć przodków, możemy uporać się z własnymi traumami, głównie poprzez zmianę stylu życia. Badania dowodzą, że radzenie sobie ze stresem, aktywność ruchowa, zdrowe odżywianie się i pozytywne emocje mają wpływ na mechanizmy epigenetyczne i mogą w ten sposób przerwać łańcuch zła."



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jurgita Svede cudowna połozna z Litwy już 21 lat wspiera kobiety

Ślad pamięciowy w układzie limbicznym wg. Eleny Tonetti-Vladimirowej w tł. Magdy Polkowskiej