Przejdź do głównej zawartości

Holistyczne podejście do narodzin, czyli w również w dzikiej mocy ciała...

Temat holistycznego podejścia do narodzin jest mi niezwykle bliski. Jestem doulą i terapeutką okołoporodową i od przeszło 9 lat zajmuję się pracą w obszarze pola narodzin. Stworzyłam Sztukę Świadomych Narodzin z intencją stworzenia przestrzeni dla kobiet, które czują, że poród to wielkie, wspaniałe wydarzenie pozwalające się zmierzyć z Tajemnicą Życia i własną MOCĄ zapisaną w ciele i duszy... Doświadczenia kobiet, z którymi pracowałam pokazują, jak ważne jest uwzględnienie pełni człowieczeństwa. W porodzie ,,grają" w tym samym czasie umysł, intuicja, ciało i wewnętrzny głos duszy/ducha...Jeśli nie zaczną współpracować ze sobą, najczęściej pojawiają się komplikacje...Poród polega w dużej mierze na pojednaniu wewnętrznych sprzymierzeńców, poddaniu się wirowi niezwykłej energii, która jest intensywna i podąża w sposób nieposkromiony..Jeśli kobieta przygotuje swoje ciało, psychikę na przyjmowanie, obecność, radzenie sobie z przeciwnościami, bólem itp, to może to być dla niej wzbogacającym doświadczeniem osobiście..może czerpać garściami z tego osobistego doświadczenia MOCY/ BOSKOŚCI/ PRAWDY

http://www.fpiec.pl/post/2016/05/26/boginimatka


Coraz więcej kobiet sprzeciwia się traumatyzacji i medykalizacji porodu, chcąc odzyskać siłę i radość płynącą z narodzin. Ruch zyskuje na sile czerpiąc z natury i rytuałów plemiennych z całego świata. 
Coraz więcej położnych, douli, terapeutów, instruktorów jogi kieruje się w stronę holistycznego traktowania ciąży, porodu, połogu i przeżyć kobiety, która staje się matką. Ruch na rzecz godnych narodzin zmierza teraz w stronę powrotu do natury i nie chodzi tu o brak zabezpieczenia medycznego kobiety i dziecka, ale o znalezienie zagubionej magii i wspólnotowości, która towarzyszyła pierwotnie porodowi. Sprzeciwia się medykalizacji porodu i traktowania go jak stanu chorobowego, jak postrzegane jest w to krajach Zachodu. 
Przyjrzeliśmy się narodzinom bogini-matki na Instagramie, gdzie powstało w ostatnim czasie dużo kont jednoczących kobiety wokół tematu narodzin. Jednym z nich jest birthofamama, które prowadzi pochodząca z San Fransisco, a mieszkająca obecnie w Tel-Avivie Genevieve Slonim, psycholog, wieloletnia i doświadczona położna, doula i doradca porodowy. Mama trójki dzieci, która po swoim pierwszym porodzie postanowiła zostać doulą - czyli osobą wspierającą rodzącą podczas porodu. Badania wykazują, że kobiety, które podczas porodu otrzymują wsparcie czują się lepiej, łatwiej rodzą i ich więź z dzieckiem przychodzi łatwiej. Otoczone opieką podobną do plemiennej uzyskują tak potrzebne im wsparcie. Przez wieki to kobiety pomagały przy porodzie i wspierały rodzące.
Ponieważ większość kobiet rodzi w szpitalach wsparcie w porodzie przestało być normą, co wpływa na dehumanizację doświadczeń porodowych wielu kobiet.  
Genevieve Slonim wzięła udział także w projekcie Wild Born Project z grupą badaczy antropologów miała okazję brać udział w porodach plemiennych m.in. kobiet Himba w Namibii. W swojej praktyce Genevieve wykorzystuje nie tylko doświadczenia i wiedzę medyczną, plemienną, terapeutyczną, ale także jogę prenatalną, która staje się coraz popularniejszą metodą przygotowania się do porodu oraz jogę poporodową. 
Wszystkie zdjęcia pochodzą z konta birthofamamana którym fotografowie z całego świata dzielą się naturalnymi zdjęciami mam. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Trauma - odłączenie, poświęcenie swojego uczucia połączenia!

Perinatal Services BC - Biology of Loss: Recognizing Impaired Attachment...


Zapraszam do przeczytania mojej recenzji przedstawienia ,, Grzeczna"pisanej z córką Emilią..
Ten rodzaj kreatywnego pisania uruchamia wiele skojarzeń i refleksji dotyczących edukacji, ludzkiej kondycji, potrzeb wewnętrznego dziecka i własnych dzieci, relacji ze światem...

Grzeczna na podstawie książki Gro Dahle ,, Snill” w oryginale


,,Gro Dahle norweska pisarka i psycholożka, która podejmuje temat nierealnych, wysokich oczekiwań stawianym dzieciom. Mechanizmy narzucenia stereotypowej roli Grzecznej w każdym momencie życia ograniczają prawdziwy rozwój. Przedstawienie pokazuje konsekwencje takiego wychowania, które nie uwzględnia emocji i ważnych potrzeb małego człowieka – zapowiada w programie gospodyni Teatru Baj.
Jedziemy na premięrę. Mijamy z EmiliąZamek Królewski, przejeżdżamylśniącą w słońcu Wisłę, jedziemy wzdłuż parku Praskiego odmienionego świeżą, wiosenną zielenią. Jest 8 kwietnia. Premiera w Teatrze…

Opowieści z Brzucha 14 lipca na Bemowie w Krasnodworze

Jest już szczegółowy program wydarzenia Opowieści z Brzucha: 11:00 - 11:45 Powitanie i pokaz fragmentów filmu "Narodziny Jakie Znamy" oraz prelekcja Kasi Barszczewskiej "Harmonia we mnie, to harmonia wokół mnie" - o procesie odkodowywania programów zakodowanych w podświadomości - LIMBIC IMPRINT RECODING PROCES wg ELENY TONETTI-VLADIMIROWEJ 11:45 - 12:00 Adam Ulacha - "WATSU - więcej niż masaż w wodzie" 12:00 - 12:30 Wydawnictwo Mamania - wykład Anny Zdrojewskiej "Koncepcja kontinum – od bliskości do samodzielności" oraz o bezpieluchowym wychowanie i fragment filmu Napyy Free oraz o rozwijaniu zmysłów wg najnowszych badań psychologii prenatalnej potwierdzających mądrość każdej mamy - prowadzi Kasia Barszczewska , instruktorka Sztuki Świadomych Narodzin (od 12:00 dla dzieci: kreatywna zabawa - mini warsztat gotowania z szefem kuchni z Krasnodworu) 12:30 - 12:55 Naturalna Mama - Izabela Banach-Kubik "Chustonoszenie i ekologiczne piel…

To ja rodzę! naturalnie, lotosowo z radością!

KOchani, zapraszam do przeczytania również artukułu Nimue o moim porodzie. znajdziecie go na jej stronie KOBIECOŚĆ w tym linku

Zapraszam na trzymiesięczny kurs świadomych narodzin:
cykl spotkań trzygodzinnych oraz trzech spotkań weekendowych.
W programie:
co jest niezbędne dla naturalnych narodzin:
wiedza o fizjologii,jak pracuje nasz mózg,ciało
nauka utrzymywania dobrego samopoczucia,nawiązywanie relacji z własnym ciałem= zdobywanie najlepszego sprzymierzeńca.
wizualizacje, medytacje w ruchu, taniec,
arteterapeutyczne metody relaksu i dotyku.
Ekspresja twórcza.
Zdobywanie pozytywnego nastawienia,
ugruntowanie swoich marzeń jako ważny aspekt budowania osobistej mocy, otwarcie się na przyjmowanie.

Na początku zapraszam wyłącznie kobiety, aby odnalazły świadomość swojej niezależności i swoją osobistą moc kreacji. Dowiedziały z czego są stworzone, jakie są ich potrzeby. Dopiero wówczas kiedy kobiety poczują, że są gotowe, zapraszają partnerów lub osoby, które chcą zaprosić do porodu.
1…