Przejdź do głównej zawartości

Holistyczne podejście do narodzin, czyli w również w dzikiej mocy ciała...

Temat holistycznego podejścia do narodzin jest mi niezwykle bliski. Jestem doulą i terapeutką okołoporodową i od przeszło 9 lat zajmuję się pracą w obszarze pola narodzin. Stworzyłam Sztukę Świadomych Narodzin z intencją stworzenia przestrzeni dla kobiet, które czują, że poród to wielkie, wspaniałe wydarzenie pozwalające się zmierzyć z Tajemnicą Życia i własną MOCĄ zapisaną w ciele i duszy... Doświadczenia kobiet, z którymi pracowałam pokazują, jak ważne jest uwzględnienie pełni człowieczeństwa. W porodzie ,,grają" w tym samym czasie umysł, intuicja, ciało i wewnętrzny głos duszy/ducha...Jeśli nie zaczną współpracować ze sobą, najczęściej pojawiają się komplikacje...Poród polega w dużej mierze na pojednaniu wewnętrznych sprzymierzeńców, poddaniu się wirowi niezwykłej energii, która jest intensywna i podąża w sposób nieposkromiony..Jeśli kobieta przygotuje swoje ciało, psychikę na przyjmowanie, obecność, radzenie sobie z przeciwnościami, bólem itp, to może to być dla niej wzbogacającym doświadczeniem osobiście..może czerpać garściami z tego osobistego doświadczenia MOCY/ BOSKOŚCI/ PRAWDY

http://www.fpiec.pl/post/2016/05/26/boginimatka


Coraz więcej kobiet sprzeciwia się traumatyzacji i medykalizacji porodu, chcąc odzyskać siłę i radość płynącą z narodzin. Ruch zyskuje na sile czerpiąc z natury i rytuałów plemiennych z całego świata. 
Coraz więcej położnych, douli, terapeutów, instruktorów jogi kieruje się w stronę holistycznego traktowania ciąży, porodu, połogu i przeżyć kobiety, która staje się matką. Ruch na rzecz godnych narodzin zmierza teraz w stronę powrotu do natury i nie chodzi tu o brak zabezpieczenia medycznego kobiety i dziecka, ale o znalezienie zagubionej magii i wspólnotowości, która towarzyszyła pierwotnie porodowi. Sprzeciwia się medykalizacji porodu i traktowania go jak stanu chorobowego, jak postrzegane jest w to krajach Zachodu. 
Przyjrzeliśmy się narodzinom bogini-matki na Instagramie, gdzie powstało w ostatnim czasie dużo kont jednoczących kobiety wokół tematu narodzin. Jednym z nich jest birthofamama, które prowadzi pochodząca z San Fransisco, a mieszkająca obecnie w Tel-Avivie Genevieve Slonim, psycholog, wieloletnia i doświadczona położna, doula i doradca porodowy. Mama trójki dzieci, która po swoim pierwszym porodzie postanowiła zostać doulą - czyli osobą wspierającą rodzącą podczas porodu. Badania wykazują, że kobiety, które podczas porodu otrzymują wsparcie czują się lepiej, łatwiej rodzą i ich więź z dzieckiem przychodzi łatwiej. Otoczone opieką podobną do plemiennej uzyskują tak potrzebne im wsparcie. Przez wieki to kobiety pomagały przy porodzie i wspierały rodzące.
Ponieważ większość kobiet rodzi w szpitalach wsparcie w porodzie przestało być normą, co wpływa na dehumanizację doświadczeń porodowych wielu kobiet.  
Genevieve Slonim wzięła udział także w projekcie Wild Born Project z grupą badaczy antropologów miała okazję brać udział w porodach plemiennych m.in. kobiet Himba w Namibii. W swojej praktyce Genevieve wykorzystuje nie tylko doświadczenia i wiedzę medyczną, plemienną, terapeutyczną, ale także jogę prenatalną, która staje się coraz popularniejszą metodą przygotowania się do porodu oraz jogę poporodową. 
Wszystkie zdjęcia pochodzą z konta birthofamamana którym fotografowie z całego świata dzielą się naturalnymi zdjęciami mam. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Endorfina i oksytocyna zapraszają do Raju

Endorfina i oksytocyna zapraszają do Raju. ,,Emocje i myśli mają na nas tak ogromny wpływ, ponieważ są fizycznie połączone z ciałem poprzez układ odpornościowy, dokrewny i centralny układ nerwowy. Wszystkie emocje, nawet te stłumione i niewyrażone, mają fizyczne następstwa. Niewyrażone emocje zwykle ,,pozostają” w ciele jak małe, tykające bomby zegarowe – są chorobą w inkubacji” – pisze dr. Christiane Northrup w ,, Ciało kobiety, mądrość kobiety –jak odzyskać i zachować fizyczne i emocjonalne zdrowie. Czy możemy sobie wyobrazić dobre, w pełni satysfakcjonujące miłosne uniesienie bez dobrych myśli i pozytywnych emocji? Jak to się dzieje, że czujemy radość, entuzjazm, przyjemny dotyk? W zasadzie rozważania te nie miałyby sensu, gdyby nie druga strona medalu, czyli nastrój depresyjny, zniechęcenie, czy irytacjapoczucie izolacji… Pełen koktajl uczuć jaki towarzyszy nam w życiu ma jeszcze swoje duchy opiekuńcze w postaci hormonów, które uwalniają się w naszym ciele w zależności od naszych ba…

Opowieści z Brzucha 14 lipca na Bemowie w Krasnodworze

Jest już szczegółowy program wydarzenia Opowieści z Brzucha: 11:00 - 11:45 Powitanie i pokaz fragmentów filmu "Narodziny Jakie Znamy" oraz prelekcja Kasi Barszczewskiej "Harmonia we mnie, to harmonia wokół mnie" - o procesie odkodowywania programów zakodowanych w podświadomości - LIMBIC IMPRINT RECODING PROCES wg ELENY TONETTI-VLADIMIROWEJ 11:45 - 12:00 Adam Ulacha - "WATSU - więcej niż masaż w wodzie" 12:00 - 12:30 Wydawnictwo Mamania - wykład Anny Zdrojewskiej "Koncepcja kontinum – od bliskości do samodzielności" oraz o bezpieluchowym wychowanie i fragment filmu Napyy Free oraz o rozwijaniu zmysłów wg najnowszych badań psychologii prenatalnej potwierdzających mądrość każdej mamy - prowadzi Kasia Barszczewska , instruktorka Sztuki Świadomych Narodzin (od 12:00 dla dzieci: kreatywna zabawa - mini warsztat gotowania z szefem kuchni z Krasnodworu) 12:30 - 12:55 Naturalna Mama - Izabela Banach-Kubik "Chustonoszenie i ekologiczne piel…

Sekretna poranna praktyka akceptacji

Sekretna poranna praktyka akceptacji
Tę praktykę możesz zrobić o każdej porze dnia. Potrzebujesz tylko siebie i jedną lub dwie, no może 5 minut, które wpłyną na całe Twoje życie. Gotowa? - przeczytaj, poczuj i oddychaj...
,, Dzisiaj rano wstałaś i zauważyłaś, jak się czuło Twoje ciało?Jak się czuła Twoja twarz, brzuch, stopy?
Spytałaś się, czego one potrzebują?
Czy Twoje ciało miało okazję poczuć się zaakceptowane i słuchane?
A może inaczej przywitałaś się ze swoim ciałem?
Przypomnij sobie. Od tego jak się budzimy bardzo wiele zależy.
Śpisz, powoli czujesz, że się przebudzasz. Przypomnij sobie ten moment i wyobraź sobie, że to się dzieje teraz!
Zauważ swój oddech.
Poczuj, że ten oddech wita się z Twoim boskim ciałem od środka, czule, uważnie...
Masz okazję wysłać najsłodsze pocałunki sobie na dzień dobry! Wypełnić się miłością od środka. Kilka soczystych, zmysłowych oddechów posyłasz teraz do różnych cząstek Twojego ciała.
W końcu budzi się w Tobie nowe życie każdego dnia.
Wyobraź sobie przez naj…