Holistyczne podejście do narodzin, czyli w również w dzikiej mocy ciała...

Temat holistycznego podejścia do narodzin jest mi niezwykle bliski. Jestem doulą i terapeutką okołoporodową i od przeszło 9 lat zajmuję się pracą w obszarze pola narodzin. Stworzyłam Sztukę Świadomych Narodzin z intencją stworzenia przestrzeni dla kobiet, które czują, że poród to wielkie, wspaniałe wydarzenie pozwalające się zmierzyć z Tajemnicą Życia i własną MOCĄ zapisaną w ciele i duszy... Doświadczenia kobiet, z którymi pracowałam pokazują, jak ważne jest uwzględnienie pełni człowieczeństwa. W porodzie ,,grają" w tym samym czasie umysł, intuicja, ciało i wewnętrzny głos duszy/ducha...Jeśli nie zaczną współpracować ze sobą, najczęściej pojawiają się komplikacje...Poród polega w dużej mierze na pojednaniu wewnętrznych sprzymierzeńców, poddaniu się wirowi niezwykłej energii, która jest intensywna i podąża w sposób nieposkromiony..Jeśli kobieta przygotuje swoje ciało, psychikę na przyjmowanie, obecność, radzenie sobie z przeciwnościami, bólem itp, to może to być dla niej wzbogacającym doświadczeniem osobiście..może czerpać garściami z tego osobistego doświadczenia MOCY/ BOSKOŚCI/ PRAWDY

http://www.fpiec.pl/post/2016/05/26/boginimatka


Coraz więcej kobiet sprzeciwia się traumatyzacji i medykalizacji porodu, chcąc odzyskać siłę i radość płynącą z narodzin. Ruch zyskuje na sile czerpiąc z natury i rytuałów plemiennych z całego świata. 
Coraz więcej położnych, douli, terapeutów, instruktorów jogi kieruje się w stronę holistycznego traktowania ciąży, porodu, połogu i przeżyć kobiety, która staje się matką. Ruch na rzecz godnych narodzin zmierza teraz w stronę powrotu do natury i nie chodzi tu o brak zabezpieczenia medycznego kobiety i dziecka, ale o znalezienie zagubionej magii i wspólnotowości, która towarzyszyła pierwotnie porodowi. Sprzeciwia się medykalizacji porodu i traktowania go jak stanu chorobowego, jak postrzegane jest w to krajach Zachodu. 
Przyjrzeliśmy się narodzinom bogini-matki na Instagramie, gdzie powstało w ostatnim czasie dużo kont jednoczących kobiety wokół tematu narodzin. Jednym z nich jest birthofamama, które prowadzi pochodząca z San Fransisco, a mieszkająca obecnie w Tel-Avivie Genevieve Slonim, psycholog, wieloletnia i doświadczona położna, doula i doradca porodowy. Mama trójki dzieci, która po swoim pierwszym porodzie postanowiła zostać doulą - czyli osobą wspierającą rodzącą podczas porodu. Badania wykazują, że kobiety, które podczas porodu otrzymują wsparcie czują się lepiej, łatwiej rodzą i ich więź z dzieckiem przychodzi łatwiej. Otoczone opieką podobną do plemiennej uzyskują tak potrzebne im wsparcie. Przez wieki to kobiety pomagały przy porodzie i wspierały rodzące.
Ponieważ większość kobiet rodzi w szpitalach wsparcie w porodzie przestało być normą, co wpływa na dehumanizację doświadczeń porodowych wielu kobiet.  
Genevieve Slonim wzięła udział także w projekcie Wild Born Project z grupą badaczy antropologów miała okazję brać udział w porodach plemiennych m.in. kobiet Himba w Namibii. W swojej praktyce Genevieve wykorzystuje nie tylko doświadczenia i wiedzę medyczną, plemienną, terapeutyczną, ale także jogę prenatalną, która staje się coraz popularniejszą metodą przygotowania się do porodu oraz jogę poporodową. 
Wszystkie zdjęcia pochodzą z konta birthofamamana którym fotografowie z całego świata dzielą się naturalnymi zdjęciami mam. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O dziedziczeniu traumy na podstawie wykładu prof. Jadwigi Jośko-Ochojskiej

Jurgita Svede cudowna połozna z Litwy już 21 lat wspiera kobiety

Ślad pamięciowy w układzie limbicznym wg. Eleny Tonetti-Vladimirowej w tł. Magdy Polkowskiej